Connect with us

Sport

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Toronto, după un meci electrizant împotriva jucătoarei Angelique Kerber

Published

on

Simona Halep, locul 3 WTA și favorita numărul doi la câștigarea competiției, s-a calificat în sferturile turneului de la Toronto, învingând-o în optimile turneului de la Toronto pe jucătoarea de origine germană Angelique Kerber, locul 11 WTA, în trei seturi cu scorul de 6-3, 5-7, 6-4 după un meci care a durat 142 de minute. Simona Halep a obținut calificarea în sferturile turneului Rogers Cup, unde o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Agnieszka Radwansk, locul 14 WTA şi Alize Cornet, locul 28 WTA.

După un meci echilibrat, răsturnări de situație, schimburi de mingi epuizante și multe greșeli neforțate de ambele părți, Simona Halep reușește să-și găsească ritmul, o aleargă mult pe Kerber, iar în setul decisiv dă încă odată dovadă de ambiție și curaj și închide setul cu scorul de 6-4 obținând cea de a treia victorie în fața jucătoarei de origine germană și calificarea în sferturile de finală ale turneului Rogers Cup, de la Toronto.

Calificare în sferturile de finală ale turneului Rogers Cup, îi aduce Simonei Halep un premiu în valoare de 52.430 de dolari şi 190 puncte WTA.

Simona Halep revine cu dreptul pe hard, suprafaţă pe care a obținut cele mai importante performanţe din 2015, la Indian Wells, Dubai şi Shenzen, semifinale la Miami şi sferturi la Australian Open.

Turneul de la Toronto, Rogers Cup, face parte din categoria Premier, se desfășoară în perioada 10 august – 16 iulie și are premii totale în valoare de peste 2,5 milioane de dolari.

Lasa un comentariu aici!

Click to comment

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Sport

Simona Halep prima jucătoare din România care câștigă turneul de la Wimbledon

Published

on

Foto Credit: wimbledon.com

Simona Halep, locul 7 WTA, a câştigat turneul de la Wimbledon, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, în doua seturi cu scorul de 6-2, 6-2, pe jucătoare de origine americană Serena Williams, locul 10 WTA, după un meci care a durat 55 de minute de joc, obținând astfel al doilea titlu de Grand Slam din carieră.

Simona Halep a avut o evoluție perfectă în finala de la Wimbledon în fața Serenei Williams, a servit foarte bine cu primul serviciu, având doar 3 erori neforțate în comparație cu 26 a americancei, a alergat pe tot terenul și și-a forțat de fiecare dată adversara să mai lovească o dată, a dominat tot Terenul Central de la All England Club, a enervat-o pe Serena Williams cu loviturile precise din apărare, a trecut fără ezitare în atac și i-a lăsat o singură opțiune adversarei să o aplaude la finalul punctelor. După doar 55 de minute, Simona s-a impus în două seturi cu scorul 6-2, 6-2 și a câștigat al doilea titlu de Grand Slam, după cel mai bun meci din carieră.

Simona Halep este prima jucătoare din România care câștigă turneul de la Wimbledon. Singurul român care a mai ajuns în finală la Wimbledon, în proba de simplu, este Ilie Năstase, în 1972 şi 1976, ambele finale fiind pierdute.

În urma acestei victorii Simona Halep va încasa 2,35 milioane de lire sterline (2,6 milioane de euro) şi 2.000 de puncte WTA și începând de luni, va urca pe locul 4 în clasamentul WTA.

Continue Reading

Sport

Liga 1 se va vedea, în continuare, la Digi Sport

Published

on

LIGA 1 se va vedea și în următoarele cinci sezoane, la Digi Sport
Spectacolul Ligii 1 se va vedea și în următoarele cinci sezoane pe canalele Digi Sport. Transmisiunile din cadrul competiției interne se vor difuza începând cu primul meci al noului sezon, Voluntari – Sepsi, programat vineri, 12 iulie, de la ora 18:30, la DigiSport 1. Dezbaterile în studio și analizele moderate de Radu Naum și Vali Moraru și realizate cu contribuția invitaților speciali ai postului de televiziune – Gabi Balint, Ilie Dumitrescu, Radu Paraschivescu, Helmut Duckadam, Ionel Dănciulescu, Ion Crăciunescu, Claudiu Niculescu, Ianis Zicu, Florin Bratu – se vor găsi la loc de cinste în programele Digi Sport și în următorul sezon.
Programul transmisiunilor din Etapa 1 a LIGII 1
Voluntari vs. Sepsi Sfântu Gheorghe  – vineri, 12 iulie, 18:30, la Digi Sport 1
Astra vs. Botoşani – sâmbătă, 13 iulie, 18:00, la Digi Sport 1
CFR Cluj vs. Politehnica Iași – sâmbătă, 13 iulie, 21:00, la Digi Sport 1
Universitatea Craiova vs. Academica Clinceni – duminică, 14 iulie, 18:00, la Digi Sport 1
FCSB vs. Hermannstadt – duminică, 14 iulie, 21:00, la Digi Sport 1
Gaz Metan Mediaş vs. Chindia Târgovişte – luni, 15 iulie, 18:00, la Digi Sport 1
Viitorul vs. Dinamo – luni, 15 iulie, 21:00, la Digi Sport 1

Televiziunile Digi Sport oferă iubitorilor sportului cu balonul rotund acces la cele mai importante campionate europene de fotbal, UEFA Champions League, Europa League, La Liga, Serie A, Ligue 1 și Bundesliga. Formula 1, cupele europene, campionatele mondiale și continentale de handbal se văd, de asemenea, la Digi Sport. Fanii tenisului se bucură în exclusivitate la Digi Sport de 50 de turnee WTA. Digi Sport difuzează și turneele ATP 1000 și 500, Fed Cup și Cupa Davis.

Sport

Ce recorduri pot sa cada dupa Wimbledon 2019

Published

on

Cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului 2019 se apropie de final, s-a intrat in cea de-a doua saptamana de concurs.

Au mai ramas cateva zile pana cand aflam care sunt campionii din 2019 ai celui de-al treilea Grand Slam programat de calendarul anual al tenisului mondial. Wimbledon este cel mai vechi si cel mai prestigios turneu de tenis dintre cele patru mari competitii programate in decursul unui an si singurul care se disputa pe iarba. Prima editia a avut loc in 1877.

Recorduri Wimbledon

Anul trecut Novak Djokovic si Angelique Kerber se incoronau regii probelor de simplu masculin si feminin. Daca un lucru il stim sigur, la feminin urmeaza sa avem o alta campioana, pentru ca sportiva din Germania a fost deja eliminata din turul al doilea. In privinta tabloului masculin, Novak Djokovic a plecat principal favorit la castigarea Wimbledon. Conform cotelor agentiilor de pariuri, semifinalele la baieti s-ar putea disputa intre cei mai bine cotati jucatori.

Surprizele in tenis, in special la un Grand Slam, sunt la ordinea zilei indiferent de competitie. Totusi, sunt si cativa jucatori care reusesc sa atinga fazele superioare sau chiar sa atinga recorduri greu de egalat. Pana in prezent, doua sportive sunt in activitate si care au reusit sa castige Wimbledon fara sa piarda vreun set.

Surorile Williams sunt singurele care au reusit acest lucru, Venus in 2008, iar Serena in 2002. Cele doua veterane ale sportului alb au luat parte si la aceasta editie. Mai mult, Venus Williams a fost cea mai in varsta participanta, ea fiind eliminata in chiar primul tur de cea mai tanara sportiva calificata la Wimbledon 2019, Cori Gauff. In varsta de 39 de ani, multipla castigatoarea de competitii importante s-a predat in doua seturi, in fata unei jucatoare de 15 ani.

Ultima oara cand o sportiva s-a incoronat campioana la All England Lawn Tennis and Croquet Club, fara sa piarda vreun set, a fost in 2013. Marion Bartoli reusea sa castige atunci Wimbledon, editie dupa care s-a retras din activitate.