STUDIU: Puterea de cumpărare este în creștere în România, ca și în țările din Europa Centrală și de Est - RADAR DE MEDIA
Connect with us

Business

STUDIU: Puterea de cumpărare este în creștere în România, ca și în țările din Europa Centrală și de Est

Published

on

Europenii înregistrează o putere de cumpărare pe persoană în ușoară creștere în 2016, comparativ cu anul trecut. Venitul net disponibil al populației variază substanțial între cele 42 de țări analizate în studiul GfK.

Cea mai mare putere medie de cumpărare o găsim în Liechtenstein, Elveția și Luxemburg, în timp ce cea mai slabă se înregistrează în Belarus, Moldova și Ucraina. Ucrainenii au doar a opta parte din puterea medie de cumpărare a locuitorilor Liechtenstein-ului. Acestea sunt câteva dintre concluziile studiului “GfK Puterea de cumpărare în Europa 2016”.

 

Conform studiului GfK, un total de aproximativ 9.180 miliarde de euro este suma disponibilă consumatorilor europeni în 2016 pentru cheltuieli și economisire. Acest lucru corespunde unei puteri medii de cumpărare pe locuitor de 13.672 de euro pentru cele 42 de țări analizate, ceea ce reprezintă o creștere nominală de aproximativ 0,3%. Creșterea scăzută a puterii de cumpărare medie la nivel european se datorează în principal efectelor cursului de schimb și stagnării ratelor de creștere în unele dintre cele mai mari țări. Cu toate acestea, multe țări au rate de creștere de peste 5 procente, inclusiv Islanda, Bulgaria, România, Estonia, Cehia, Bosnia-Herțegovina, Croația, Malta, Slovacia, Luxemburg și Letonia.

 

Top zece țări din Europa după puterea de cumpărare

 

Clasament

2016 (2015)

ȚarăNr. locuitoriGfK Putere de cumpărare pe cap de locuitor în 2016 (€)
1 (1)Liechtenstein37,36663,011
2 (2)Elveția8,237,66642,300
3 (4)Luxemburg576,24930,248
4 (3)Norvegia5,213,98527,893
5 (9)Islanda332,52924,272
6 (5)Danemarca5,707,25123,699
7 (7)Austria8,584,92622,536
8 (10)Suedia9,851,01721,966
9 (8)Germania81,197,53721,879
10 (6)Marea Britanie65,110,03421,141
Europa (total)673,454,75913,672

Sursa: © GfK Putere de cumpărare în Europa 2016

 

România, locul 33 în clasamentul european

Cu o putere medie de cumpărare sau venit disponibil pe cap de locuitor de 4.181 de euro, România rămâne pe locul 33 în clasamentul european, la fel ca în 2015.

Venitul înregistrat de România reprezintă aproximativ o treime din media europeană. În comparație cu 2015, România a crescut cu aproape 12% puterea nominală de cumpărare pe cap de locuitor.

 

Clasament

2016

ȚarăNr. locuitoriGfK Putere de cumpărare pe cap de locuitor în 2016 (€)
30Ungaria9,830,4855,549
31Turcia78,741,0534,941
32Muntenegru622,2184,874
33Romania19,861,4084,181
34Bulgaria7,153,7843,440
Europa (total)673,454,75913,672

Sursa: © GfK Putere de cumpărare în Europa 2016

 

Dacă comparăm cele 42 de județe din România, bucureștenii au cea mai mare putere de cumpărare: 6.288 de euro pe cap de locuitor, cu 50 de procente peste media pe țară. Această cifră plasează locuitorii capitalei la aproximativ același nivel cu locuitorii din Polonia (locul 29 în Europa).

gfk-puterea-de-cumparare-romania-2016

 

Top zece județe din România

Clasament

2016

ȚarăNr. locuitoriGfK Putere de cumpărare pe cap de locuitor în 2016 (€)
1București1,855,5266,288
2Timiș695,2354,987
3Cluj700,4434,931
4Ilfov430,7994,916
5Brașov550,6474,537
6Constanța683,0774,523
7Sibiu399,9084,426
8Arad426,1804,349
9Prahova747,2574,316
10Argeș600,0264,263

Sursa: © GfK Putere de cumpărare în Europa 2016

 

BILANŢ PRO TV 2016: Cele mai multe recorduri în audienţă în ultimii 14 ani! Ce producţii au obţinut cele mai mari cifre?

Comentarii

comments

Pagini: 1 2

Str. Delea Veche, nr. 24, corp D, et. 4, sector 2, Bucuresti. Pentru comunicate de presă, informări și alte materiale jurnalistice , vă rugăm să ne contactați sau la adresa contact@radardemedia.ro

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

PREMIILE RADAR DE MEDIA

www.creditrapid.ro

MENIU

pentru sufletul tau

Facebook

IN Trending