Tenis: Hănescu s-a oprit în sferturi la turneul ATP de la Oeiras (Portugalia)

Published

on

Reclame

Tenismanul român Victor Hănescu s-a oprit în sferturile de finală ale turneului ATP de la Oeiras (Portugalia), dotat cu premii totale de 410.200 euro, după ce a fost învins greu de principalul favorit al competiţiei, spaniolul David Ferrer, numărul patru mondial, cu 6-4, 7-6 (2).

Ferrer s-a impus după o oră şi 39 de minute, dar în setul al doilea Hănescu a condus cu 3-1, 4-2 şi 5-3, apoi Ferrer a făcut un break şi a reuşit egalarea, 5-5, Victor nu s-a dat bătut şi ea reuşit şi el break-ul, pentru 6-5, însă şi-a pierdut serviciul şi în tiebreak a cedat, cu 2-7.

Ferrer are 3-0 în disputele cu Hănescu, după victorii la Wimbledon (2004) şi Barcelona (2011).

Hănescu va primi pentru participare un cec de 12.040 euro şi 45 puncte ATP.