Premieră TV
Terorile Gulagului și povestea nepoatei lui Enescu, întemnițată la 16 ani, in premiera la DIGI24
Cea de-a doua ediție a campaniei „1989. Anul care a schimbat lumea” debutează luni, 13 mai 2019, în jurnalele Digi24. Pe parcursul întregii săptămâni, Elena Tănase prezintă istoriile oamenilor care au supraviețuit Gulagului rusesc și temnițelor politice ale României.
Demersul jurnalistic care urmărește recuperarea istoriei reale a comunismului în Europa scoate la iveală detaliile “Raportului Hrusciov”, documentul care l-a acuzat pe Stalin de crimele comunismului și a redus la o zecime numărul victimelor, ignorând teroarea lui Lenin. Campania Digi24 prezintă mărturii ale supraviețuitorilor războiului civil din Rusia, Gulagului și comunismului de război din România, în forma sa cea mai întunecată, fenomenul Pitești.
Ultimul episod al ediției scoate la lumină povestea nepoatei lui George Enescu, Maria Ioana Cantacuzino. Arestată în 1952, la doar 16 ani, sub acuzaţia de complot şi acţiune subversivă, Maria stă trei ani la închisoare. După eliberare, lucrează ca ajutor de sudor, taxatoare și şamponeză, doar pentru a fi iar arestată în 1960, în legătură cu cel mai mare jaf al erei comuniste, “Operațiunea Ioanid”. Cum au îndurat femeile umilinţele şi violenţa din temniţele politice, aflați vineri, 17 mai, în jurnalele Digi24.
În anii ’90, imediat după prăbuşirea comunismului, victoria democraţiei părea definitivă. Acum, după trei decenii, tendinţele autoritariste şi extremiste agită întreaga regiune şi pun sub semnul întrebării principii fundamentale în întreaga Europă. Acesta este contextul în care Digi24 aminteşte cât de grave şi de îndelungate sunt traumele provocate de dictatură şi cât de mult costă libertatea într-un regim politic dominat de un singur om.
Elena Tănase, realizatoarea campaniilor Digi24 „1990 – Anul 0, era noastră”, „Coroana de Oţel”, „100 de ani de comunism” și „O sută de ani de viitor”, va încheia acest proiect în luna decembrie, când se împlinesc 30 de ani de la căderea comunismului, cu un documentar de lung metraj despre Revoluţia Română din 1989.
-
PREMIILE RADAR DE MEDIAo lună agoSTART VOT pentru desemnarea câștigătorilor Premiilor RADAR DE MEDIA 2025
-
ADVERTORIALEo lună agoNEW! We write and publish sponsored articles for your budget!
-
Digitalo lună agoPROMOȚIE RADAR DE MEDIA la publicare de advertoriale seo – tu stabiliști necesarul de articole sponsorizate dar și prețul. Beneficile de a alege acestă oferă!
-
Digital3 luni agoWe publish sponsored articles with a multitude of advantages and top prices
-
ENCICLOPEDIA RADAR3 luni agoINSULA IUBIRII, reality show difuzat la Antena 1 și prezentat de Radu Vâlcan. A fost supranumit fenomenul verii!
-
Program TV3 luni agoProgramul TV pentru PRO TV, săptămâna 08-14 septembrie 2025
-
ENTERTAINMENT2 luni agoRadio DEEA, primul post de radio din România cu un playlist alcătuit 100% din muzică electronică a implinit 28 de ani – La multi ani! –
-
REVISTA PRESEI MEDIA2 luni agoREVISTA PRESEI MONDENE – 15 septembrie 2025 – Vedete, showbiz & evenimente. Secrete, cenzură, căsaătorie, vacanțe, acuzații și modă.






