TVR comemorează tragedia americană din 11 septembrie - RADAR DE MEDIA
Connect with us

Televiziune

TVR comemorează tragedia americană din 11 septembrie

Published

on

Spread the love

Pe 11 septembrie, TVR difuzează o serie de programe şi emisiuni dedicate tragediei din 2001 în Statele Unite. La TVR INFO, TVR 1 şi TVR Internaţional telespectatorii vor putea urmări o ediţie specială şi un documentar care au ca subiect atentatele teroriste şi urmările lor.

 

De la ora 14.30, Raluca Belciu moderează la TVR INFO, în direct, Ediţie specială: Comemorarea victimelor atentatelor de la 11 septembrie 2001, dezbatere transmisă în simulcast şi pe TVR 1 şi TVR Internaţional. La discuţii participă Alexandra Gătej, preşedinte Amcham România (Camera de Comerţ Americană România), sociologul Mircea Kivu, precum şi jurnalistul Ştefan Popescu (RFI România).

 

Pe lângă dezbaterile cu invitaţii din studio, programul va oferi telespectatorilor materiale retrospective, dar şi informaţii şi imagini de la faţa locului, aduse de corespondentul TVR în SUA, Mihai Melinescu. De asemenea, fostul ambasador al României la Washington, Sorin Ducaru, va intra în legătură telefonică pentru a vorbi despre tragicele evenimente din 2001, pe care le-a trăit printre americani.

Advertisement

 

De la ora 19.05 (şi în reluare de la 23.05), TVR INFO difuzează documentarul 11 septembrie povestit de Al-Qaeda (Le 11 Septembre Vu Par Al-Qaida – Franţa, 2011), un film tulburător despre efectele tragice ale terorismului, în regia lui Olivier Pighetti şi a lui Catherine Graciet. Cei doi jurnalişti francezi au găsit militanţi islamişti, apropiaţi ai lui Bin Laden, dispuşi să depună mărturie. S-a spus oare totul despre atentatele care au avut loc la 11 septembrie 2001?

 

Cine era şi de ce a iniţiat Bin Laden acţiunile criminale ale Al-Qaeda? Cum a fost trăit acel 11 septembrie în interiorul organizaţiei teroriste? Ce gândesc cei pe care i-a condus Bin Laden ani la rând? Au înţeles ei vreodată că au fost manipulaţi pentru comiterea a numeroase acte criminale? Realizatorii aduc pentru prima oară în faţa publicului reprezentanţi ai Al-Qaeda, care, fără a disimula, spun ce gândesc.

Advertisement

Pentru comunicate de presă, informări și alte materiale jurnalistice , vă rugăm să ne contactați sau la adresa contact@radardemedia.ro, Pentru marketing si vanzari - publicitate@radardemedia.ro

PREMIILE RADAR DE MEDIA4 săptămâni ago

START VOT pentru desemnarea câștigătorilor Premiilor RADAR DE MEDIA 2025

ADVERTORIALE4 săptămâni ago

NEW! We write and publish sponsored articles for your budget!

ENCICLOPEDIA RADAR2 săptămâni ago

SURPRIZE, SURPEIZE cu Andreea Marin, producție ce a fost ani de zile pe placul telspectatoriilor. Rămâne, oare cea mai urmarită emisiune TV din România? Sunt șanse ca emisiunea să revină?

ENCICLOPEDIA RADAR2 săptămâni ago

Formatul internațional „The Traitors – Tradaorii”, ajunge în România. Cel mai captivant reality show va fi difuzat la PRO TV

ENCICLOPEDIA RADAR2 săptămâni ago

Să ne reamintim despre cele mai mediatizate divorțuri din România. Multe din ele au ținut prima pagină a ziarelor de scandal!

Reality Show6 zile ago

🔥 „ȘOC total la Asia Express! Cea mai grea masă din istoria competiției – concurenții, puși la încercare în Coreea de Sud!” Ce echipe au rămas în competiție?

AUDIENȚE TV3 săptămâni ago

ANALIZĂ AUDIENȚE TV – Seară de foc în televiziune! Ce post TV a făcut ravagii în audiențe și a lăsat Pro TV în umbră?

Program TV4 săptămâni ago

Programul TV pentru PRO TV, săptămâna 20-26 octombrie 2025

Program TV4 săptămâni ago

Programul TV pentru TVR 1, săptămâna 20-26 octombrie 2025

AUDIENȚE TV3 săptămâni ago

FULL VIDEO- Probele imperiale din Hue au zguduit competiția! Asia Express atinge cel mai mare record de audiență din sezon! Cât a obținut PRO TV ?

Facebook

Trending

google-site-verification=ggJm1xQPC5EBDVeJzBjdi5Pn7t6SFAQG83kX1kQRUl4