Vezi aici lista filmelor din Selectia TIFF 2013

0
685

DESCHIDERE: Amanții pasageri/ Los amantes pasajeros (r. Pedro Almodovar) – Spania
ÎNCHIDERE: Kon-Tiki (r. Joachim Roenning, Espen Sandberg) – Norvegia

COMPETIȚIE TIFF 2013
1. În dormitor/ In A Bedroom/ W Sypialni (r. Tomasz Wasilewski) – Polonia
2. Corabia lui Tezeu/ Ship of Theseus (r. Anand Gandhi) – India
3. Fabricat la As/ Made in Ash/ Až do mesta Aš (r. Iveta Grófová) – Slovacia, Cehia
4. Deturnarea/ A Hijacking / Kapringen (r. Tobias Lindholm) – Danemarca
5. Nord-vest/ Northwest/ Nordvest (r. Michael Noer) – Danemarca
6. Dama de companie/ Call Girl (r. Mikael Marcimain) – Suedia, Norvegia, Finlanda, Irlanda
7. Ploaie de vacanță/ Tanta agua/ So Much Water (r. Ana Guevara, Leticia Jorge) – Uruguay
8. Wadjda (r. Haifaa Al-Mansour) – Arabia Saudită, Germania
9. Deflorarea Evei van End/ The Deflowering of Eva van End (r. Michiel ten Horn) – Olanda
10. Ceasul rău, pisica neagră/ I Catch a Terrible Cat / Koppidoi neko (r. Rikiya Imaizumi) – Japonia
11. Iubire înșelătoare/ It Felt Like Love (r. Eliza Hittman) – SUA
12. Orizonturi frânte/ Breaking Horizons/ Am himmel der tag (r. Pola Beck) – Germania
PROIECȚII SPECIALE
1. Creasta/ The Ridge (r. Pablo Iraburu, Migueltxo Molina) – Marea Britanie, Spania
2. Stoichkov (r. Borislav Kolev) – Bulgaria
3. Tărâmul făgăduinței/ Heaven’s Gate (r. Michael Cimino) – SUA
4. Sătucul meu drag/ My Sweet Little Village (r. Jirí Menzel) – Cehoslovacia
5. Sound City (r. David Grohl) – SUA
6. Trei exerciții de interpretare/ Trois exercices d’interpretation (r. Cristi Puiu) – Franța
7. Sânge întunecat/ Dark Blood (r. George Sluizer) – Olanda-SUA

EVENIMENTE SPECIALE
1. Albă ca Zăpada/ Blancanieves (r. Pablo Berger) – Spania
2. Exploratorul (r. Titus Muntean, Xantus Gabor) – România
3. Ritmuri din Balcani/ Balkan Melodie (r. Stefan Schwietert) – Elveția, Germania, Bulgaria, România
4. Pământ/ Zemlya (r. Aleksandr Dovzhenko) – Uniunea Sovietică – cu acompaniament live DhakaBrakha
5. Trains of Thoughts Live (r. Timo Novotny) – Austria – concert Sofa Surfers
6. Manasse (r. Jean Mihail) – România – cu acompaniament live Minima (Marea Britanie)
PIAȚA UNIRII
1. Amanții pasageri/ Los amantes pasajeros (r. Pedro Almodovar) – Spania
2. Nu/ No (r. Pablo Larraín) – Chile
3. Poziția copilului (r. Călin Netzer) – România
4. Prince Avalanche (r. David Gordon Green) – SUA
5. Samsara (r. Ron Fricke) – SUA
6. Kon-Tiki (r. Joachim Roenning, Espen Sandberg) – Norvegia
7. Un pistol în fiecare mână/A Gun in Each Hand (r. Cesc Gay) – Spania
8. Vagabond la Nairobi/ Nairobi Half Life (r. David ‘Tosh’ Gitonga) – Kenia, Germania
9. În larg/ The Deep (r. Balthasar Kormakur) – Islanda
10. Goana după gheață/ Chasing Ice (r. Jeff Orlowski) – SUA
ACESTA E SFÂRȘITUL / THIS IS THE END
1. Și eu/ Me Too (r. Aleksei Balabanov) – Rusia
2. Al cincilea anotimp/ The Fifth Season (r. Peter Brosens, Jessica Woodworth) – Belgia, Olanda, Franța
3. Sălbaticii/ Los salvajes (r. Alejandro Fadel) – Argentina, Olanda
4. Panihida (r. Ana Felicia Scutelnicu, Tito Molina) – Moldova
5. În viață/ Living (r. Vasili Sigarev) – Rusia
6. Dincolo de ziduri/ Hors les murs (r. David Lambert) – Belgia, Franța, Canada
7. Leii/ Leones (r. Jazmín López) – Argentina, Olanda, Franța
8. 36 (r. Nawapol Thamrongrattanarit) – Thailanda
9. Nu mă uita/ Forget Me Not (r. David Sieveking) – Austria, Germania
10. Pe viață/ Lifelong (r. Asli Özge) – Turcia
11. Curățătorul/ El limpiador (r. Adrian Saba) – Peru
12. Ultimii pirați din Marea Neagră/ The Last Black Sea Pirates (Bulgaria)
SUPERNOVA
1. Cercuri/ Circles (r. Srdan Golubovic) – Serbia
2. Foxfire. Confesiunile unei găști de fete/ Foxfire (r. Laurent Cantet) – SUA
3. Gloria (r. Sebastian Lelio) – Chile
4. Umple vidul/ Fill the Void (r. Rama Burshtein) – Israel
5. Pieta (r. Ki-duk Kim) – Coreea de Sud
6. Laurence până la capăt/ Laurence Anyways (r. Xavier Dolan) – Canada
7. Like Someone in Love (r. Abbas Kiarostami) – Franța
8. Pântecele tău/ Thy Womb (r. Brillante Mendoza) – Filipine
9. Trădarea/ Betrayal (r. Kirill Serebrennikov) – Rusia
10. Un episod din viața unui adunător de fier vechi/ An Episode in the Life of an Iron Picker (r. Danis Tanovic) – Bosnia
11. Calea mântuirii/ Redemption Street (r. Miroslav Terzić) – Serbia
12. În numele…/ In the Name Of (r. Malgorzata Szumowska) – Polonia
13. Mult zgomot pentru nimic/ Much Ado About Nothing (r. Joss Whedon) – SUA
14. Vic+Flo au văzut ursul/ Vic+Flo ont vu un ours (r. Denis Côté) – Canada
15. Operațiunea „New World”/ New World (r. Hoon-jung Park) – Korea
16. Într-o noapte/ Una noche (r. Lucy Mulloy) – SUA, Marea Britanie, Cuba
17. Ultima reprezentație/ Full Circle (r. Yang Zhang) – China
18. Francine (r. Brian M. Cassidy, Melanie Shatzky) – SUA
19. Drumul Halimei/ Halima’s Path (r. Arsen Ostojic) – Croația, Slovenia, Bosnia și Herzegovina

FĂRĂ LIMITĂ/ NO LIMIT
1. Expus/ Exposed (r. Beth B) – SUA
2. Paradis: Dragoste/ Paradise: Love (r. Ulrich Seidl) – Austria
3. Paradis: Credință/ Paradise: Faith (r. Ulrich Seidl) – Austria
4. Paradis: Speranță/ Paradise: Hope (r. Ulrich Seidl) – Austria
5. Simon Killer (r. Antonio Campos) – SUA, Franța
6. Actul de a ucide/ The Act of Killing (r. Joshua Oppenheimer) – Danemarca, Norvegia, Marea Britanie
7. 90 de minute/ 90 Minutes (r. Eva Sørhaug) – Norvegia
8. Fatal (r. Lee Don-ku) – Coreea
9. Ultima oară când am văzut Macao/ The Last Time I Saw Macao (r. João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata) – Portugalia, Franța, Macao
10. Fata Morgana (r. Peter Schreiner) – Austria
11. Cina monștrilor/ The Monsters’ Dinner (r. Ramin Matin) – Turcia
12. Singurătăți/ Solitudes (r. Liova Jedlicki) – Franța, România
CE SE ÎNTÂMPLĂ, DOCUMENTARULE?/ WHAT’S UP DOC
1. Fuck for Forest (r. Michal Marczak) – Polonia, Germania
2. În căutarea lui Sugar Man/ Searching for Sugar Man (r. Malik Bendjelloul) – Suedia, Marea Britanie
3. Hit So Hard (r. P. David Ebersole) – SUA
4. O lume care nu ne aparține/ A World Not Ours (r. Mahdi Fleifel) – Liban, Marea Britanie, Danemarca
5. Liv și Ingmar/ Liv & Ingmar (r. Dheeraj Akolkar) – Norvegia
6. Vise despre viață/ Dreams of a Life (r. Carol Morley) – Marea Britanie, Irlanda
7. Conflagrația virtuală/ Man at War (r. Jacek Blawut) – Polonia
8. Pablo (r. Richard Goldgewicht) – SUA
9. Scoici îndrăgostite/ Mussels in Love (r. Willemiek Kluijfhout) – Olanda, Belgia
10. Nadea și Sveta/ Nadea e Sveta (r. Maura Delpero) – Italia
11. Datu’ cu lebăda/ Swandown (r. Andrew Kotting) – Marea Britanie
12. Opera despuiată/ Naked Opera (r. Angela Christlieb) – Germania, Luxemburg
13. Tsvetanka (r. Youlian Tabakov) – Bulgaria
14. În camera obscură/ In the Dark Room (r. Nadav Schirman) – Germania, Israel, Finlanda, Romania, Italia
15. Ceasul bunicului/ Grandpa’s Watch (r. Alex Levy Heller) – Brazilia
SECȚIUNEA 3×3
Olivier Assayas
1. S-a întâmplat în mai/ Apres mai (Franța)
2. Ora de vară/ L’heure d’ete (Franța)
3. Carlos (Franța, Germania)
Eyal Sivan
1. Specialistul: portretul unui criminal modern/ The Specialist (Israel, Franța, Germania, Austria, Belgia)
2. Vă iubesc pe toți/ I Love You All (Germania, Franța)
3. Jaffa, mecanica portocalei/ Jaffa, the Orange’s Clockwork (Belgia, Franța, Germania, Israel)
Stephen Frears
1. Frumoasa mea spălătorie/ My Beautiful Laundrette (Marea Britanie)
2. Ciuliți-vă urechile!/ Prick Up Your Ears (Marea Britanie)
3. Detectivul/ Gumshoe (Marea Britanie)

ZILELE FILMULUI ROMÂNESC/ ROMANIAN DAYS
LUNGMETRAJE
1. Aici… adică acolo (r. Laura Căpățână Juller)
2. Condamnat la viață (r. Bogdan Dreyer)
3. Déjà Vu (r. Dan Chișu)
4. Domestic (r. Adrian Sitaru)
5. Domnișoara Christina (r. Alexandru Maftei)
6. Experimentul București (r. Tom Wilson)
7. Love Buidling (r. Iulia Rugină)
8. Matei, copil miner (r. Alexandra Gulea)
9. O lună în Thailanda (r. Paul Negoescu)
10. Poziția copilului (r. Călin Netzer)
11. Rocker (r. Marian Crișan)
SCURTMETRAJE
1. 12 minute (r. Nicolae Constantin Tănase)
2. Bad Penny (r. Andrei Crețulescu)
3. Before the Fall (r. Tom Wilson)
4. Betoniera (r. Liviu Săndulescu)
5. Caseta numărul 4: Alexandra (r. Cristian Pascariu)
6. Claudiu and the Fish (r. Andrei Tănase)
7. După fel și chip (r. Paula Oneț)
8. Fotografii de familie (r. Andrei Cohn)
9. Grindcore (r. Ioachim Ciobanu)
10. I’m a Walking Contradiction (r. Raia al Souliman)
11. In acvariu (r. Tudor Cristian Jurgiu)
12. Maria (r. Claudiu Mitcu)
13. My Baby (r. Luiza Pârvu)
14. Pastila fericirii (r. Cecilia Felmeri)
15. Rio 2016 (r. Bianca Rotar)
16. Șanțul (r. Adrian Silișteanu)
17. O umbră de nor (r. Radu Jude)
18. Vaca finlandeză (r. Gheorghe Preda)
19. Waste (r. Anton Groves)
20. Weekend la mare (r. Răzvan Tache)

SECȚIUNEA UMBRE – LUNGMETRAJ / SHADOWS
1. Furie/ Outrage (r. Takeshi Kitano) – Japonia
2. Furie la pătrat/ Outrage Beyond (r. Takeshi Kitano) – Japonia
3. Ispășire/ Penance (r. Kiyoshi Kurosawa) – Japonia
4. Înregistrarea/ Taped (r. Diederik Van Rooijen) – Olanda
5. ABC-ul morții/ ABCs of Death (r. Kaare Andrews, Angela Bettis, Hélène Cattet) – SUA-Noua Zeelanda
6. Halley (r. Sebastian Hofmann) – Mexic
7. Cartea Apocalipsei/ Doomsday Book (r. Pil-Sung Yim, Kim Jee-Woon) – Korea
8. DeAD (r. Sven Halfar) – Germania
9. Evadarea/ Escape (r. Roar Uthaug) – Norvegia
10. Tot ce contează a trecut/ All That Matters is Past (r. Sara Johnsen) – Norvegia
11. Data expirării/ Expiration Date (r. Kenya Márquez) – Mexic

SECȚIUNEA UMBRE – SCURTMETRAJ/ SHADOWS SHORTS
1. Castelul bântuit/ The Captured Bird (r. Jovanka Vuckovic) – Canada
2. Moartea unei umbre/ Death of a Shadow (r. Tom Van Avermaet) – Belgia
3. Pumnul lui Iisus/ Fist of Jesus (r. Adrián Cardona, David Muñoz) – Spania
4. Cum să ridici luna/ How to Raise the Moon (r. Anja Struck) – Germania
5. Hotel (r. Jose Luis Aleman) – Spania
6. Coşmarurile lui Charles Manson/ Haunting Charles Manson (r. Mick Davis) – SUA
7. Camera 606/ Zimmer 606 (r. Peter Volkart) – Elveția
8. Povestea zidurilor vorbitoare/ The Tale of The Wall Habitants (r. Andrej Boka) – Serbia
9. Necrolovers (r. Victor Uribe) – Chile
10. Alexis (r. Alberto Evangelio) – Spania
11. Sfârşit/ The End (r. Marius Roșu) – România
12. Sunt moartă/ Io sono morta (r. Francesco Picone) – Italia

FOCUS GRECIA
1. Capsula/ The Capsule (r. Athina Rachel Tsangari)
2. Higuita Boy (r. Alexander Voulgaris)
3. Cuțitarul/ Knifer (r. Yannis Economides)
4. Materie primă/ Raw Material (r. Hristos Karakepelis)
5. O lume nedreaptă/ Unfair World (r. Filippos Tsitos)
6. Băiatul care mânca hrană pentru păsări/ Boy Eating Bird’s Food (r. Ektoras Lygizos)
7. Ghidul/ The Guide (r. Zacharias Mavroeidis)
8. Eterna întoarcere a lui Antonis Paraskevas/ The Eternal Return of Antonis Paraskevas (r. Elina Psykou)

FOCUS SLOVACIA
1. Câinele meu ucigaș/ My Dog Killer (r. Mira Fornay)
2. Mulțumesc, bine/ Fine, Thanks (r. Mátyás Prikler)
3. Dansând pe cioburi/ Dancing on Broken Glass (r. Mátyás Prikler)
4. Soarele prins în plasă/ The Sun in a Net (r. Stefan Uher)
5. Păsări, orfani și nebuni/ Birds, Orphans and Fools (r. Juraj Jakubisko)
6. Noua viață a albumului de familie/ New Life of Family Album (r. Adam Ol’ha)
7. Clopoțeii fericirii/ The Bells of Happiness (r. Jana Kovalcíková, Marek Šulík)

ZIUA MAGHIARĂ/ HUNGARIAN DAY
1. Examenul/ The Exam (r. Peter Bergendy)
2. De ce fierbe copilul în mămăligă/ Aglaja (r. Krisztina Deák)
3. Ușa/ The Door (r. István Szabó)
4. Patria, sexul și alte inconveniente/ Homeland, Sex and Further Inconveniences (r. Reka Kincses)
5. Janovics Jeno, un Pathe maghiar/ Janovics Jeno, a Magyar Pathe (r. Balint Zagoni)

ECOTIFF
1. Goana după gheață/ Chasing Ice (r. Jeff Orlowski) – SUA
2. Epoca aluminiului/ The Age of Aluminium (r. Bert Ehgartner) – Austria, Germania
3. Cei din urmă/ Els ultims (r. Roberto San Eugenio) – Spania

RETROSPECTIVA PETER FORGACS – UNGARIA
1. Exodul de pe Dunăre/ Danube Exodus
2. Sunt un von Höfler/ I am von Hoffer
3. Câinele negru/ El Perro Negro
4. Filmul lui Angelos/ Angelos’ Film
5. Cădere liberă/ Free Fall
6. Miss Univers 1929/ Miss Universe 1929

ZIUA HBO/ HBO DAY
1. The Girl (r. Julian Jarrold) – Marea Britanie
2. Anul Dragonului (r. Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu) – România

EDUCATIFF
1. Marussia (r. Eva Pervolovici) – Franța
2. Micul corb/ Kauwboy (r. Boudewijn Koole) – Olanda
3. Ce mică e lumea/ Little World (r. Marcel Barrena) – Spania
4. Lotte și misterul Pietrei Lunii/ Lotte and the Moonstone Secret (r. Heiki Ernits, Janno Põldma) – Estonia
5. Greutatea elefanților/ The Weight of Elephants (r. Daniel Joseph Borgman) – Noua Zeelandă, Danemarca, Suedia

Comentarii