Connect with us

Sport

Victorie chinuita, dar suficienta! Steaua – Concordia Chiajna 2-1 (galerie foto)

Published

on

Steaua s-a chinuit cu Concordia Chiajna pe National Arena! Emotiile au fost foarte mari intrucat la pauza ilfovenii au condus cu 1-0.

Steaua: Tatarusanu – Martinovic ('90 Emeghara), Geraldo Alves, Brandan, Latovlevici – Tibi Balan ('39 Nastasie), Bicfalvi, Bourceanu, Cristi Tanase – Florin Costea (46' Rusescu), Mihai Costea

Concordia Chiajna: Nita – Claudiu Dumitrescu ('28 Dima), Mamele, Bozga, Vitinha – Muzac ('77 Mihalcea) – Vlad Munteanu ('64 Bira), Ciprian Iliescu, Sorin Pana, Adrian Popa – Baltoi

La inceputul meciului jucatorii Stelei au purtat tricouri cu mesajul: ,,Stop violenta; Alaturi de Gala".

Steaua s-a aruncat spre poarta adversa inca din startul jocului, insa primul corner al partidei a apartinut oaspetilor, Tatarusanu retinand balonul fara probleme in minutul 6. In minutul 11, Geraldo Alves rateaza o mare ocazie, trimitand din 6 metri in bratele lui Nita. La faza imediat urmatoare, Adrian  Popa arunca o minge in careul Stelei insa Tatarusanu retine. In minurul 20, Mihai Costea intoarce catre Bicfalvi care suteaza de la 25 de metri, dandu-i emotii lui Nita. 4 minute mai tarziu Florin Costea incearca un sut spectaculos insa Nita retine. La faza urmatoare, Steaua beneficiaza de o lovitura libera, pe care Tibi Balan o executa direct in plasa portii laterale, ,,reusind" un gol turcesc. In minutul 31 Tibi Balan centreaza in fata portii, de unde Cristi Tanase recentreaza catre Bicfalvi care rateaza ocazia meciului. La faza imediat urmatoare Concordia beneficiaza de un corner, iar Vlad Munteanu deschide scorul in urma unui sut cu latul. Acest gol pare sa-i ameteasca pe ros-albastrii, care, cu exceptia unei mari ocazii ratate de Florin Costea, nu mai reuseste nimic pana la pauza, si la cabine se intra cu 0-1.

Stelistii incep in forta repriza a doua, dupa doar 4 minute de joc, Cristi Tanase egaland cu un eurogol. In minutul 55, Adrian Popa intra in careu si suteaza, mingea fiind deviata si retinuta de Tatarusanu. 9 minute mai tarziu, Mihai Costea suteaza puternic punandu-l in mare dificultate pe Nita, care retine la radacina barei. La faza urmatoare Geraldo Alves reia putin peste poarta Concordiei, din 6 metri. In minutul 71 oaspetii rateaza o ocazie imensa, sutul lui Vitinha lovind transversala portii steliste. In minutul 73, Rusescu prinde o minge la marginea careului si inscrie. 6 minute mai tarziu, in urma unui corner Bira suteaza din intoarcere, dar Tatarusanu retine. In minutul 84, Mihai Costea scapa singur cu Nita, insa suteaza mult peste. Pana la final, Steaua a mai ratat cateva ocazii insa, una peste alta, ros-albastrii obtin 3 puncte importante in lupta pentru titlu.