Fotbal: Petrolul Ploieşti, pas important spre finala Cupei României

Published

on

Reclame

Petrolul Ploieşti a făcut un pas important spre finala Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins pe Oţelul Galaţi cu scorul de 3-0 (1-0), joi seara, în deplasare, în prima manşă a semifinalelor competiţiei.

Petrolul a deschis scorul încă din minutul 3, prin fundaşul portughez Geraldo Alves, iar în repriza a doua s-a desprins, marcând prin Vlad Morar (61), al cărui şut a fost deviat de Cojoc, şi prin Jeremy Bokila (71), pe contraatac.
Ambele formaţii au ratat ocazii clare de gol, gazdele prin Stromajer (8), Iorga (8), Neagu (33), Didi (90, 90+1), respectiv Hoban (38), Morar (50) etc. În cealaltă semifinală, CFR Cluj şi Astra Giurgiu au terminat nedecis, 0-0. Partidele retur sunt programate pe 22 mai.