Connect with us

A-Z NEWS

Fotbal – Liga Campionilor: CFR Cluj a învins pe Manchester United în deplasare, dar nu s-a calificat în optimi

Published

on

Reclame

CFR Cluj a reuşit o victorie de senzaţie, 1-0 (0-0) cu echipa engleză Manchester United, miercuri seara, pe stadionul ”Old Trafford”, în Grupa H a Ligii Campionilor la fotbal, dar nu a reuşit calificarea în optimile de finală ale competiţiei.

Acest succes de palmares a venit graţie golului marcat de Luis Alberto (56), în condiţiile în care Galatasaray s-a impus cu 2-1 la Braga şi merge în optimi alături de United.

CFR a început destul de curajos meciul cu United, iar prima ocazie a campioanei României a fost semnată de Bastos (8), când brazilianul a profitat de o greşeală a lui Smalling, dar De Gea a respins şutul. Sougou a ratat şi el o situaţie mare (22), şutul său fiind deviat in extremis de Wootton.

Portarul Felgueiras a avut mai multe intervenţii salutare, prima fiind în min. 26, când l-a blocat în ultimul moment pe Cleverley. CFR a mai avut o situaţie notabilă, prin Piccolo, care a reluat slab cu capul, pe direcţia lui De Gea (36).

MU a avut momente de forcing în finalul primei reprize, când Hernandez a reluat peste poartă din careu (38), apoi Felgueiras a respins reluarea mexicanului în urma unui corner (40), după care a apărat lobul lui Rooney (41).

Ultima ocazie din prima repriză a avut-o CFR, dar Rui Pedro a tras peste poartă de la marginea careului.

CFR a jucat de la egal la egal cu United şi după pauză, iar Mureşan şi-a încercat şansa de la distanţă (55), fără succes. În schimb, Luis Alberto a prins un şut de zile mari de la aproape 30 de metri şi a trimis mingea la vinclu, deschizând scorul: 0-1 (56).

Felgueiras a fost din nou în prim-plan în min. 73, când l-a blocat pe Jones. Portarul portughez a îndepărtat pericolul şi în min. 79, la centrarea din lovitură liberă a lui Giggs.

United a presat în continuare, a dominat jocul, dar nu şi-a creat ocazii mari de gol, CFR apărându-se foarte exact.

CFR s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Europa League, după ce a reuşit 10 puncte în Champions League, un record pentru o echipă românească, după 8 puncte cucerite de Unirea Urziceni anterior.