Simona Halep prima jucătoare din România care câștigă turneul de la Wimbledon

Published

on

Foto Credit: wimbledon.com
Reclame

Simona Halep, locul 7 WTA, a câştigat turneul de la Wimbledon, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, în doua seturi cu scorul de 6-2, 6-2, pe jucătoare de origine americană Serena Williams, locul 10 WTA, după un meci care a durat 55 de minute de joc, obținând astfel al doilea titlu de Grand Slam din carieră.

Simona Halep a avut o evoluție perfectă în finala de la Wimbledon în fața Serenei Williams, a servit foarte bine cu primul serviciu, având doar 3 erori neforțate în comparație cu 26 a americancei, a alergat pe tot terenul și și-a forțat de fiecare dată adversara să mai lovească o dată, a dominat tot Terenul Central de la All England Club, a enervat-o pe Serena Williams cu loviturile precise din apărare, a trecut fără ezitare în atac și i-a lăsat o singură opțiune adversarei să o aplaude la finalul punctelor. După doar 55 de minute, Simona s-a impus în două seturi cu scorul 6-2, 6-2 și a câștigat al doilea titlu de Grand Slam, după cel mai bun meci din carieră.

Simona Halep este prima jucătoare din România care câștigă turneul de la Wimbledon. Singurul român care a mai ajuns în finală la Wimbledon, în proba de simplu, este Ilie Năstase, în 1972 şi 1976, ambele finale fiind pierdute.

În urma acestei victorii Simona Halep va încasa 2,35 milioane de lire sterline (2,6 milioane de euro) şi 2.000 de puncte WTA și începând de luni, va urca pe locul 4 în clasamentul WTA.